Rozstęp mięśni prostych brzucha – rehabilitacja: czy może być za późno?

2020-11-07

 Ostatnie miesiące przed porodem oraz pierwsze po porodzie są dla kobiety ciężkim okresem. Ciało nie przypomina zupełnie tego, jakim było na samym początku. Chęć powrotu do płaskiego brzucha jest dla świeżo upieczonych mam bardzo ważne, jednak może być też niebezpieczne; bowiem jeśli nastąpił rozstęp mięśni prostych brzucha rehabilitacja https://aktywnaklinika.pl/rozejscie-miesnia-prostego-brzucha/ musi zacząć się odpowiednio wcześnie.


Rozstęp mięśni prostych brzucha – rehabilitacja od razu po porodzie?


Mięśnie, które na skutek rosnącego w łonie dziecka rozchodzą się „na boki” wracają na swoje miejsce do trzech miesięcy po porodzie. W tym czasie ważne są odpowiednie ćwiczenia, a także zaniechanie tych najpopularniejszych aktywności sportowych, branych zwykle pod uwagę jako korzystne w pierwszej kolejności. W przypadku rozstępu mięśni prostych brzucha rehabilitacja będzie niezbędna również wtedy, kiedy przesadzimy z ćwiczeniami w postaci klasycznych brzuszków. Ważne jest również w tym czasie dbanie o odpowiedni sposób wstawania i kładzenia się. Reasumując, w przypadku rozstępu mięśni prostych brzucha rehabilitacja nie zawsze jest konieczna, czasem wystarczy odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń.


Rozstęp mięsni prostych brzucha – rehabilitacja czy fizjoterapia?


Jeśli chcesz samodzielnie i bezpiecznie wrócić do formy sprzed ciąży, nigdy nie dokonuj wyboru ćwiczeń samemu. Wybierz się do fizjoterapeuty, który przede wszystkim pokaże, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia, aby rehabilitacja nie była w ogóle potrzebna.